icon

0326 214 03 67 - 0505 096 0 367
Randevu Al

icon

Şükrü Kanatlı Mh. Atatürk Cd.
Özkanlar Apt. No:48/1 Antakya / HATAY

DERMATOFİTOZLAR

Service Images

Dermatofitozlar

Dermatofit mantarları saç, tırnak ve deride infeksiyona neden olan mantarlardır.

Tinea Kapitis (Saç mantarı)

Ergenlik öncesi çocuklarda görülen saç dökülmesi ve kabuklanma ile karakterize durumdur. Saç kökü ve saç şaftındaki mantar hifalarının mikroskopta gösterilmesi ile tanı konulur. Tedavisinde ay süre ile antifungal tablet tedavisi kullanılır.

Tinea Pedis (Ayak mantarı)

Ayak parmak aralarında, ayak tabanında, ayak sırtı ve ayak yan yüzlerinde kaşıntılı, kabuklanmalı, kepeklenmeli lezyonlar ile karakterizedir. Ayak parmak araları gibi nemli bölgelerde maserasyona neden olabilir. Özellikle havasız ve nemli kalan ayaklarda görülür. Diyabet gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda daha yaygın seyreder. Tanısı ayaktakı lezyondan alınan kazıntının miklroskopta incelenmesi ile konulur. Tedavide şiddetine göre topikal ya da sistemik antifungaller kullanılır. Bulaşıcı olduğu için ortak çorap, terlik, ayakkabı kullanımı, nemli zeminlerde terliksiz gezme gibi durumlarda bulaşabilir.

Tinea inguinalis (Kasık mantarı)

Uyluk iç, yüz, kasıklar ve kalça bölgesine yayılabilen kızarık keskin kenarlı bazen kepekli yaralar şeklinde görülür. Tanısı hastalık olan deriden alınan kazıntının mikroskopta incelenmesi ile konulur. Sıklıkla ayak mantarına eşlik eder, Obez ve diyabetetik hastalarda daha şiddetli seyereder. Tedavisinde Topikal ve sistemik antifungaller kullanılır. Sentetik çamaşır giymek, dar kıyafetler giymek hastalığın tedaviye direncini arttırır ve iyileşmeyi geciktirir. Bulaşıcı olduğundan eşlere bulaşabilir. Bu durumda eş tedavisi de yapmak gerekir.

Tinea Ungium (Tırnak mantarı)

Dermatofit mantarlarının tırnak plağına yerleşmesi ile ortaya çıkan tırnak mantarı da genellikle ayak mantarına eşlik eder. Tanısı tırnaktan alınan parçanın mikroskopta incelenmesi ile konulur. En sık ayak başparmaklarında görülür. Tırnak matriksi dediğimiz, tırnak kökünü tuttuğunda ancak uzun süreli sistemik antifungal tedavisi ile geriler. Sistemik antifungal kullanamayan hastalarda Nd Yag lazer tedavisi alternatif olarak kullanılabilir.